Şanzıman Beyni Tamiri

Şanzıman Beyin Tamiri

Bir iletim kontrol ünitesi veya ecu beyin modern elektronik otomatik şanzıman kontrol eden bir cihazdır. Bir beyin genellikle aracınsensörleri yanı sıra nasıl ve ne zaman optimum performans, yakıt ekonomisi ve vites değiştirme kalitesi için araç vites değiştirmek için hesaplamak için Motor Kontrol Ünitesi tarafından sağlanan verileri kullanır.

Elektronik otomatik şanzıman 1980’lerin sonlarından itibaren elektronik kontrolleri tamamen hidromekanik kontrollerden değişenedilmiştir. O zamandan beri, yinelemeli geliştirme olmuştur ve bugün tasarımları elektronik otomatik şanzıman kontrol gelişme birkaçaşamadan var. Şanzıman solenoidler Bu kontrol üniteleri için önemli bir bileşenidir.

Modern otomatik şanzıman ve elektronik kontroller entegrasyon evrimi son yıllarda büyük ilerleme sağladı.Modern otomatik şanzıman artık daha iyi yakıt ekonomisi, daha düşük motor emisyonu, daha fazla vardiya sistem güvenilirliği, geliştirilmiş vites değiştirme hissi, geliştirilmiş vites hız ve gelişmiş araç kullanımı elde edebiliyor. Bir beyin tarafından sunulan programlanabilirlikmuazzam bir dizi Modern otomatik vites her bir uygulama için uygun olan iletim özelliklerini birlikte kullanılmasına olanak tanır.

Bazı uygulamalarda, beyin ve ECU bir birim, bir Aktarma Organları Kontrol Modülü veya PCM birleştirilir.

sistemde çalışmayan onarılabilincek hatalarda üretici firmaların bünyesinde bu arzaları giderebilcek teknik donanım ve bunu yapa bilcek

eğitimli personel eksikliyinden beyinler dünyada sayılı beli başlı üreticiler gerçekten kaliteli firmalar tarıfından araç markaları için üretilir bunların başında bosch trw lukas denso gibi büyük firmalar satış sonrası sorumluluk araç üreticisi olan montajcı firma araç ismiyle anılır numaranlandırılır bu araç üreticisi olan firmalar sadece bozulan bir üniteyi sökme takma ile bilgi beceri ve teknik donanıma sahiplerdir bunu dışındaki beyini eski haline getirip çalışılabilir duruma sadece beyin tamiri yapan özel firmalar veya dahi denebilinecek kişiler tarfından onarım cidi emek bilgi ilgi kulanılarak yapılır beyinlerde oluşan hatalar genelde kronik olma ihtimali yüksektir ilk sorun çözüldükten sonra

daha sonrası hem kolay hemde ekonomiktir yapılan onarımların tekrarlama şansı sıfır alınan bir ürünle aynı şansa sahiptir.

günümüzde kulanılan araçlarda en az 5ile20 beyin arasında beyin bulunmaktadır .

özeliklerle bu sayı bir okadar yükselmektedir alternatif beyin tamirine ilerde daha çok ihtiyaç duyulacaktır her geçen gün elektronik kontrol üniteleri beyinler çok pahalı olduğundan tamir edilebilincek beyinlerin ekonimeye zararı deyil faydasıda olucaktır.

100bozuk beyinden 90 anı tamiri mümkündür.