DPF – EGR – Partikül – Lambda – AdBlue – DTC – Speed Limit – Hız Limiti Çözümleri

DPF İptali

Oto Beyin Servisi olarak değişim maliyeti yüksek rakamları bulan dpf probleminizi, dpf iptali ile sorunsuz olarak çözüyoruz.

DPF Nedir ? EGR Nedir ?

DPF Nedir ? (Dizel Partikül Filtresi)

DPF ve EGR ; araçların “Egzoz Emisyon Standartlarını” (Euro_4 – Euro_5 – Euro_6 gibi) belirleyen ve egzozdan çıkan gazların havayı daha az kirletmesi için araçların egzoz sistemleri ile ilişkilendirilmiş olarak çalışan motor parçalardır. DPF ” Dizel Partikül Filtresi ” çıkan egzoz gazlarındaki zararlı kurum partiküllerini yüksek ısı ile minimuma indirmek için kullanılır.

 

EGR Valfi Nedir ? (Egzoz Gaz Devirdaim)

 

EGR Valfi ise dışarı atılacak egzoz gazlarının bir kısmının tekrar motora girmesini sağlar böylece yanma odasındaki yanma reaksiyon hızı azalır ve yanma sıcaklığı düşer. Düşük yanma sıcaklığı, nitrojen oksit emisyonunun azaltılmasını sağlamaktadır. Motor tam yükte çalışırken EGR Valfi kontrol ünitesi tarafından devre dışı bırakılır , çünkü iyi bir güç kazancı için yanma odasında fazla miktarda oksijen bulunması gerekir.

 

DPF ve EGR Neden İptal Edilir ?

 

DPF ve EGR özellikle kalitesiz mazot ve standartlara uymayan motor yağı kullanımı ile zamanla tıkanır.
Tıkanıklık belirli bir seviyeye geldiğinde aracın göstergesinde motor arıza ikazı
veya partikül filtre dolu uyarısı verir ve motor gücü kısıtlanır.Bu durumda asıl yapılması gereken parçaları
yenisi ile değiştirmek olsa da yüksek maliyetlerinden dolayı ülkemizde ve dünyanın birçok ülkesinde
DPF ve EGR problemlerinde çözüm olarak arızalı parçaların iptali işlemi uygulanmaktadır.
Bu parçaların iptalinin araca hiçbir zararı olmaması ile birlikte aracın egzoz emisyon standartları düşer.
(Örnek:Araç Euro_5 normundan Euro_4 normuna düşer) Fakat bu değişim aracın egzoz muaynesinden geçmesine engel değildir.

 

AdBlue Nedir ?

 

AdBlue, sıvı bir çözelti olup , araçların egzoz gazlarındaki NOx oranını düşürmek için ; üretici tarafından araca entegre edilmiş AdBlue sistemi vasıtasıyla egzoz gazına püskürtülür. Motordan çıkan yüksek sıcaklıktaki egzoz gazları üzerine püskürtülen AdBlue Sıvısı ile yüksek sıcaklık altında amonyağa dönüşür ve çevreye zararlı NOx gazlarının , zararsız nitrojen gazı ve su buharına dönüşerek egzozdan atılmasının sağlar.Günümüzde üretilen birçok Ticari Araçta kullanılmakla beraber yeni nesil üretilen binek otomobillerde de standart olarak sunulmaya başlamıştır.